Parafia tyszowce msze, Sck tyszowce

Tyszowce parafia

Off 253
Tyszowce parafia
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Tyszowce – ciekawa historia miasta i parafii

Tyszowce to niewielka miejscowość w województwie lubelskim nad rzeką Huczwą. Jej dzieje sięgają najprawdopodobniej początków państwa polskiego. Leży w pobliżu dawnych Grodów Czerwieńskich.
Po zniszczeniu grodu Czerwień przez wojska tatarskie znaczenie Tyszowiec zaczęło wzrastać. Już w XV wieku miasto miało rangę książęcego miasta i zapewne wtedy istniała już parafia Tyszowce. Miasto słynęło z wyrobu butów tzw tyszowiaków, które jak wieść niesie służyły wojakom Władysława Jagiełły pod Grunwaldem.
Tyszowce były kilkakrotnie niszczone przez tatarów, wojska Chmielnickiego i Szwedów. Ci ostatni nie mogąc sobie poradzić ze zdobyciem miasteczka, podarowali 12 ogromnych świec wypchanych prochem .Fortel się nie udał, ale na pamiątkę zdarzenia świece ciągle są przechowywane w kościele i noszone w Boże Ciało.
Z powody kilkakrotnych pożarów miasta i burzliwych dziejów kościół kilkakrotnie ulegał zniszczeniu. Obecny zbudowany jest w latach 1865 – 1870 z projektu Marconiego. Parafia jest znana m.in. z organizowania Festiwalu maryjnego.

About the author / 

admin

Frazy kluczowe: , , , , , , , , , ,

Menu:

Sonda:

Jak oceniasz nasze tematyczne artykuły na tym blogu internetowym?

View Results

Loading ... Loading ...

Losowe artykuły:

  • parafia tyszowce msze

    Jak dbać o meble ogrodowe Większość mebli ogrodowych wymaga opieki i ochrony w okresie zimowym. Produkty wykonane z twardego drewna lub tworzywa sztucznego rzadziej wymagają konserwacji, ale te produkowane z miękkiego drewna i metali wymagają większej uwagi, jeśli mają zapewniać wiele lat przyjemności. Meble ogrodowe Technorattan są wykonane z najlepszej jakości drewna, co sprawia, że…

  • Miękkie lądowanie… na łóżku

    Łóżko musi być piękne, przykuwać wzrok i podkreślać wyrafinowany gust właścicieli. Materac powinien być jak skrojony na miarę garnitur. Dopasowany do potrzeb użytkowników, dający im ukojenie po całym dniu pracy i będący doskonałym podparciem dla narażonego na bóle kręgosłupa. Zdecydowanie częściej skupiamy się na wyborze odpowiedniego, pięknego mebla do spania, zapominając o tym, że jest…