Parafia tyszowce msze, Sck tyszowce

Tyszowce parafia

Off 213
Tyszowce parafia
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Tyszowce – ciekawa historia miasta i parafii

Tyszowce to niewielka miejscowość w województwie lubelskim nad rzeką Huczwą. Jej dzieje sięgają najprawdopodobniej początków państwa polskiego. Leży w pobliżu dawnych Grodów Czerwieńskich.
Po zniszczeniu grodu Czerwień przez wojska tatarskie znaczenie Tyszowiec zaczęło wzrastać. Już w XV wieku miasto miało rangę książęcego miasta i zapewne wtedy istniała już parafia Tyszowce. Miasto słynęło z wyrobu butów tzw tyszowiaków, które jak wieść niesie służyły wojakom Władysława Jagiełły pod Grunwaldem.
Tyszowce były kilkakrotnie niszczone przez tatarów, wojska Chmielnickiego i Szwedów. Ci ostatni nie mogąc sobie poradzić ze zdobyciem miasteczka, podarowali 12 ogromnych świec wypchanych prochem .Fortel się nie udał, ale na pamiątkę zdarzenia świece ciągle są przechowywane w kościele i noszone w Boże Ciało.
Z powody kilkakrotnych pożarów miasta i burzliwych dziejów kościół kilkakrotnie ulegał zniszczeniu. Obecny zbudowany jest w latach 1865 – 1870 z projektu Marconiego. Parafia jest znana m.in. z organizowania Festiwalu maryjnego.

About the author / 

admin

Frazy kluczowe: , , , , , , , , , ,

Menu:

Sonda:

Jak oceniasz nasze tematyczne artykuły na tym blogu internetowym?

View Results

Loading ... Loading ...

Losowe artykuły:

  • parafia św michała zamość

    Dla pracowników O swoich pracowników trzeba zadbać. Chyba każdy o tym wie. Szczególnie pracodawcy muszą sobie zdawać z tego sprawę, jeżeli chcą, aby ich ludzie pracowali jak najlepiej i jak najbardziej efektywnie. Dlatego warto zadbać chociażby o meble, do których mają oni dostęp. W końcu nie możemy im kupować byle jakich mebli, na których nie…

  • Parafia Tyszowce

    Tyszowce Tyszowce jest miastem znajdującym się w województwie lubelskim. Jest to niewielkie miasteczko, które zamieszkuje niewiele ponad dwa tysiące osób. Mimo że wiele osób zapewne nie zdaje sobie sprawy z istnienia tego miasta, to posiada ona wspaniałą historię. Prawa miejskie były uzyskane już w XV wieku, a Tyszowce stały się wówczas miastem – początkowo książęcym,…